Elektroneurografia i elektromiografia

Badania są wykorzystywane do diagnostyki schorzeń neurologicznych takich jak polineuropatie i mononeuropatie np. zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie nerwu twarzowego, uszkodzenia splotów: barkowego i lędźwiowo-krzyżowego, urazy obwodowego układu nerwowego. Badanie EMG pozwala na rozpoznawanie uszkodzeń miogennych, jest istotne w diagnostyce zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej - rozpoznawanie miastenii i zespołów miastenicznych.


Badanie przewodnictwa nerwowego ( NCS ) - elektroneurografia:


Badanie to służy do pomiaru szybkości przewodzenia w nerwach ruchowych i czuciowych. Pomiaru dokonuje się zwykle za pomocą elektrod powierzchniowych: stymulacyjnej i odbiorczej. Przeprowadza się je przylepiając plastrem płaskie elektrody do skóry ponad badanym mięśniem lub nerwem. Następnie stymuluje się nerw słabym bodźcem elektrycznym. Stosuje się prąd o niewielkim napięciu i natężeniu, całkowicie bezpieczny dla organizmu, bodźce trwają ułamek sekundy.


Badanie mięśni ( EMG ) - elektromiografia:


Elektromiografia to badanie przedstawiające czynność mięśni Wykonuje się je przy użyciu cienkiej, sterylnej, jednorazowej igły, która jest elektrodą wprowadzaną po przekłuciu skóry do badanego mięśnia. W trakcie badania występować może uczucie dyskomfortu związanego z ukłuciem.

W NZOZ Sanmed badania wykonuje mgr Katarzyna Kędzior posiadająca licencję wydaną przez Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej ( sprawdź tutaj ), natomiast ocenia dr Łukasz Dylewicz, również posiadający licencję wydaną przez Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej - sprawdź tutaj.


Przygotowanie do badania:


Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, zaleca się jednak aby przed jego wykonaniem pacjent nie stosował kremów ani balsamów pielęgnujących skórę. Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania EMG jest przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi ( acenocumarol, Xarelto ). Należy uprzedzić wykonującego badanie o stosowaniu aspiryny, przewlekłych infekcjach oraz obecności rozrusznika serca.

Po badaniu można w pełni powrócić do codziennej aktywności.


Wskazania:


Badania są wykorzystywane do diagnostyki schorzeń neurologicznych takich jak polineuropatie i mononeuropatie np.
zespół cieśni nadgarstka,
uszkodzenie nerwu twarzowego,
uszkodzenia splotów: barkowego i lędźwiowo-krzyżowego,
urazy obwodowego układu nerwowego


Powrót

 


Rejestracja

Prosimy o dokonywanie rejestracji dzwoniąc pod numer:

55 261 64 64

lub za pomocą naszego formularza online

Czy wiesz że...

Wykonujemy szczepienia dla noworodków przeciwko rotawirusom, pneumokokom i meningokokom

U nas możesz zarejestrować się do lekarza przez internet

Wykonujemy badanie gęstości mineralnej kości, które jest bardzo ważne przy leczeniu osteoporozy

Możesz u nas wykonywać treningi EEG Biofeedback, które poprawiają koncentrację uwagi i szybkość uczenia się

Udzielamy świadczeń medycznych zarówno dla Pacjentów ubezpieczonych w NFZ jak i posiadających prywatne ubezpieczenia m.in. Luxmed, Swissmed, PZU Pomoc, Medica, Generali i Inter Partner Assistans Polska.

Oferujemy prywatne pediatryczne wizyty domowe